Henrik og Hagbard (HC) nr. 6: Det glemte land.
Kongen er trist til mode, men en smølf får ham straks på andre tanker! En forfærdelig ulykke har ramt det "glemte land" , Henrik og Hagbart vil gerne hjælpe, men kongen vil med! Er det mon en god ide???
Udgivet af Faraos Cigarer 2021
Peyo
Peyo, hvis virkelige navn var Pierre Culliford, var en belgisk tegneserieskaber, nok bedst kendt som skaber af Smølferne, men han har også skabt serierne Henrik og Hagbart, Benny Bomstærk og Pussi.
Peyo var af den klassiske belgiske Comic-Dynamic-tegnetradition fra fyrrerne og halvtredserne, i selskab med tegnere som Morris, Franquin og Uderzo.
Hans sans for spænding, humor og børnevenlig fortælling har gjort ham til en af de mest kendte og afholdte tegneserieskabere af den belgiske tegneskole. (Ovenstående personbeskrivelse er taget fra ComicWiki under en Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.5 licens)